Czy węgiel aktywny wybiela zęby?

Pasty do zębów z węglem aktywnym są kupowane coraz częściej głównie przez nadzieję na uzyskanie efektu hollywoodzkiego uśmiechu. Czy jednak jej używanie sprawia, że zęby staną się śnieżnobiałe?

Węgiel aktywny zastosowanie

Węgiel aktywny w tabletkach można stosować przy różnych zatruciach pokarmowych.  Można go także zastosować, jako kosmetyk. Węgiel aktywny może także przyczynić się do zredukowania ilości zaskórników oraz może wspomóc walkę z trądzikiem, dlatego jest częstym składnikiem kupnych maseczek. Węgiel aktywny jest też jednym ze składników różnych past do zębów. Taka wybielająca pasta przyczynia się do usuwania przebarwień, a także pomaga w neutralizowaniu nieprzyjemnych zapachów w jamie ustnej.

Czy węgiel aktywny wybiela zęby?

Powszechnie uważa się, że węgiel aktywny jest skuteczny w walce z przebarwieniami i rozjaśnia zęby jednak należy pamiętać, że jego częste używanie może uszkodzić szkliwo, które niestety nie ma zdolności regeneracji. Nie można jednak zaprzeczyć, że węgiel aktywny może przyczynić się do przywrócenia naturalnej barwy zębów jednak tej barwy nie poprawi do uzyskania śnieżnobiałego koloru. Największe ryzyko uszkodzenia szkliwa występuje, jeżeli będzie się mocno pocierało węglem aktywnym, a mniejsze, jeżeli pielęgnujemy zęby w delikatniejszy sposób, lecz zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia szkliwa, dlatego z węglem aktywnym należy zawsze postępować ostrożnie i nie używać go zbyt często.