Czym jest car-sharing?

Aktualnie duży odsetek gospodarstw domowych posiada przynajmniej jeden samochód. Wiele ludzi korzysta z samochodów osobowych, aby dotrzeć do miejsca pracy lub na uczelnię. Car –sharing to pojęcie, które odnosi się do koncepcji współdzielenia samochodów osobowych przez wielu użytkowników. Pojazdy te dla użytkowników dostarczane są przez operatorów floty, którzy za ich użytkowanie pobierają opłaty zgodnie z ich taryfą. Usługa ta może być skierowana nie tylko dla klientów indywidualnych, ale także dla przedsiębiorstw.

Car sharing – najważniejsze zalety

Główną zaletą car sharingu jest możliwość użytkowania pojazdów tylko, jeżeli zaistnieje taka potrzeba. Takie rozwiązanie chroni użytkowników przed ponoszeniem stałych kosztów związanych z posiadaniem pojazdu. Również car- sharing może przyczynić się do zmniejszenia emisji spalin wydzielanych do atmosfery, co ma korzystny wpływ na ochronę środowiska naturalnego.

Zaletą jest także łatwość użytkowania dzięki aplikacjom mobilnym i dedykowanym platformom do tego typu usług. Platformy są zwykle intuicyjne, dzięki czemu usługobiorca może korzystać z oferowanych usług po wykonaniu tylko kilku prostych kroków. Platformy z reguły umożliwiają sprawdzenie w szybki i łatwy sposób, gdzie znajduje się najbliższy pojazd i pozwala dokonać rezerwacji czy wypożyczyć go za pomocą swojego smartfona. Również płatność może być dokonana, np. po pobraniu określonej kwoty z karty kredytowej.

Korzystanie z usług car-sharingu pozwala także uniknąć takich problemów jak koszty związane z naprawą, utrzymaniem i użytkowaniem samochodów. Ważne jest także, że można dokonać wyboru pojazdu w zależności marki czy modelu spośród dostępnych pojazdów u danego operatora. Dzięki temu można sprawdzić swoje preferencje oraz dostosować pojazd do aktualnych potrzeb.

Warto także zaznaczyć, że kierowca, który porusza się własnym pojazdem musi z reguły pokonać tą samą odległość dwukrotnie, tymczasem kierowca, który wynajmuje samochód ma możliwość pozostawienia go w wyznaczonym miejscu.

Należy także zwrócić uwagę na częsty problem, jakim jest znalezienie miejsca parkingowego. Operatorzy mają zwykle specjalne miejsca parkingowe, które mogą zająć jedynie samochody konkretnego dostawcy. Dzięki temu klient oszczędza czas oraz finanse związane z poruszaniem się pojazdem w celu znalezienia miejsca parkingowego i uiszczenia opłaty za postój. W Polsce usługi car-sharingowe ciągle się rozwijają, a takie usługi dostępne są na chwilę obecną głównie w dużych miastach.

Krytyka idei car-sharingu

Przyczyną krytyki tego rozwiązania jest przywiązanie się do wygody i komfortu posiadania własnego pojazdu oraz strach przed konsekwencjami użytkowania pojazdu w tego typu systemach. Również pojawiają się obawy przed wypożyczaniem pojazdów przez osoby bez uprawnień, a także możliwość uszkodzenia pojazdów lub ich kradzieży. Obawą jest także korzystanie z pojazdu po innych osobach ze względu na aspekt higieny i przenoszenia się wielu chorób.