Faux pas, lepiej unikać wpadek

Faux pas to wyrażenie, które pochodzi z języka francuskiego. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „potknięcie”, „błąd” oraz nietakt. Czyli faux pas jest to nieświadomie popełniony nietakt, postępowanie niezgodne z regułami danej społeczności. Warto także wiedzieć, że ze względu na różnice kulturowe, to, co jest normą w jednej kulturze może być uznawane za gafę w innej, dlatego też przed ważnym wydarzeniem, podróżą, spotkaniem zapoznać się z obowiązującymi normami i przygotować się do niego, aby móc uniknąć faux pas. 

Faux pas przykłady

W każdym miejscu i w każdej sytuacji trzeba umieć się odpowiednio zachować. Jest to trudne, ale też możliwe do osiągnięcia. Przykładowymi faux pas, mogą być: 

Zachowanie się w restauracji, np. chcąc być uprzejmi, odbieramy talerz od kelnera, jednak nie powinniśmy tego robić i należy pozwolić obsłudze restauracji wykonać należycie swoją pracę. Ważne jest, aby podczas spotkania w restauracji w momencie serwowania dań zaczekać, aż każdy dostanie zamówiony posiłek. 

Zasady obecne są także podczas utrzymywania kontaktu drogą mailową. Należy pamiętać o zwrotach grzecznościowych, odpowiednio dobranym formalnym słownictwem, czy także podawanie tytułów naukowych, jeżeli adresatem jest profesor lub doktor. Jeżeli jest to e-mail służbowy należy wiedzieć (o ile to możliwe), z kim korespondujemy i zastosować odpowiednią formę, np. Szanowna Pani/ Szanowni Państwo. Ważne jest także jak długo utrzymujemy kontakt z daną osobą. Czy jest to klient, z którym piszę się często, czy e-mail jest jednorazowy. Jeżeli kontakt jest utrzymywany długi czas, można pokusić się o używanie mniej formalnych zwrotów jednak zależy to od relacji pomiędzy osobami korespondującymi. 

Odbieranie telefonów. Jest to zmora dzisiejszych czasów. Każdy posiada telefon i często po niego sięgamy jednak warto pamiętać, że w pewnych sytuacjach odbieranie telefonów, głośne rozmowy przez telefon w towarzystwie lub niewyciszenie dźwięku nie są mile widziane. Warto wyłączyć telefon:

  • Przed służbowym spotkaniem,
  • Przed wykładem z ważną osobistością,
  • Podczas ważnych uroczystości,
  • Biorąc udział w wydarzeniach kulturalnych jak spektakl w teatrze.

Należy upewnić się, że telefon jest wyłączony albo wyciszony tak, by nie rozpraszać innych osób. Wpadki zdarzają się często, czasami może to być źle dopasowany żart, spóźnienie się. Są wpadki lekkie, a także takie, które powodują nieprzyjemne skutki. Warto ich unikać, a jeżeli już się zdarzą, uczyć się na błędach i nie popełniać ich kolejny raz. 

Faux Pas jak wybrnąć? 

Można wybrnąć z wielu wpadek. Dobrym pomysłem jest obrócenie gafy w żart, szczególnie, że jeżeli wpadka nie należy do ciężkiego kalibru. Warto jest zaśmiać się z siebie żeby rozluźnić napiętą atmosferę i czasem też pomóc innym wybrnąć z niezręcznej sytuacji. Ważne jest także umieć przeprosić za nietaktowne zachowanie, dzięki temu pokazujemy, że jesteśmy pokorni i odpowiedzialni za czyny, które popełniamy.